Site Loader
tarsus-yedi-uyurlar-magarasi

Ashabı Kehf Mağarası Nerededir?

Ashabı Kehf kıssasının gerçekleştiği söylenilen mağara sayısı oldukça fazladır. Dünya’da bu mağaraların kendi sınırları içinde olduğunu iddia eden 33 kentin dördü Türkiye’dedir; Bu bölgeler Afşin, Selçuk (Efes), Lice ve Tarsus’tur. Bizler Medeniyetlerin buluştuğu, çok sayıda tarihi ve kültürel yerleri ile ön plana çıkan Mersin / Tarsus, doğal güzellikleri ile de insanları kendine hayran bırakıyor. Mersin gezilecek yerler açısından önemli yerlerden biri de Ashab-ı Kehf Mağarası / Eshab-ı Kehf Mağarası Yedi Uyurlar Mağarası. Bizler Wir travel ekibi olarak Mersinde gidilmesi gereken yerler arasında bulunan yedi uyurlar mağarası hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik.

tarsus-ashabı-kehf
Mersin Tarsus Ashab-ı Kehf Mağarası

Ashabı Kehf Nedir?

Ashabı-ı Kehf kelime anlamı olarak mağara insanı ya da kitabe halkı olarak kabul edilmektedir. İsimleri unutulan ve öldükleri zannedilen gençlerin yıllar hatta yüzyıllar sonra ortaya çıkmasından bahsedilmektedir. Her ne kadar kıssa ve efsane olarak bazı kaynaklarda değerlendirmeye alınsa da Kuran-ı Kerim’de bizzat geçen bir olaydır. Bu sebeple Müslümanların kesin olarak inanıp iman ettiği bir kıssadır. Ashab-ı Kehf Kuran-ı Kerim’in 18. Suresi olan Kehf Suresinde anlatılmaktadır.

Diyarbakır Lice Ashab-ı Kehf Mağarası

Ashab-ı Kehf Kimdir?

Ashabı Kehf, yüzyıllardan beri anlatılan tarihi bir olaydır. Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresi 25. ayette anlatıldığına göre yüz yıllar sürdüğü görülmektedir. Ayette şu şekilde geçmektedir: “Onlar mağaralarında dokuz fazlasıyla üç yüz yıl kaldılar. ” (el-Kehf,18/25).Bu gençlerin sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte bazı rivayetlere göre yedi kişi oldukları söylenmektedir.

Bu kişiler: Yemliha, Mekselina, Mesina, Mernuş, Debernuş, Sezanuş, Kafetatayyuş olarak anılmaktadır. Yanlarında bir de köpekleri bulunmaktadır. Bu köpeğe ise Kıtmir ismi verilmektedir. Bu sebeple Kıtmir ismi koruyucu anlamında kullanılmaktadır. Farklı kaynaklarda ve dinlerde farklı isimlerde anlatılır.

efes-yedi-uyurlar-magarasi
Selçuk (Efes) Yedi Uyurlar Mağarası

Ashab-ı Kehf Kıssası

Roma’da putperestlik devrinin hakim olduğu yıllarda yöneticiler halka ağır cezalar vermekteydi. Halka büyük işkenceler yapılmakta ve putlara tapmayanlar ağır şekilde cezalandırmaya devam etmekteydi. Bir grup genç, putları reddettiği için bu durum Roma’da büyük problemlere sebep olmuştur. En sonunda bu gençler Roma Askeri Valisi tarafından ölüm cezasına çarptırılmıştır. Bu gençler memleketlerini terk ederek bir mağaraya sığınmışlardır. Yanlarında yalnızca kendilerini koruması için bir köpekleri vardır. Kuran-ı Kerim’de mağarada kalınan süre 309 yıl olarak verilmektedir.

 Tam olarak 309 yıl uykuya dalan bu gençler uyandıklarında çok farklı bir dünyayla karşılaştılar. Gençler mağarada uyuyakaldıktan bir süre sonra Roma halkı onları unuttu. Tam 309 yıl sonra uyandıklarında açlık hissettiler. Gençlerden biri, rivayetlere göre Yemliha, yiyecek bir şeyler almak için şehir merkezine gitti. Tabi onlar hala Roma Döneminde olduklarını sanıyorlardır. Ancak her şeyi bambaşka görünce çok şaşırdı. Hatta tüccara 300 yıl öncesine ait parayı verince halk çok şaşırdı. Üstelik elbiseleri de dönemin modasıyla tamamen ilgisizdir.  Yemliha, hükümdarın karşısına çıkarılır. Daha sonra halk ve hükümdar mağaraya diğer arkadaşlarının yanına gelir. Ancak onlar oraya gelir gelmez onlar bir anda ortadan kaybolurlar. Bu olaydan sonra burası mabet yapılır. Roma halkı bu olaydan sonra putları bırakarak tek tanrıya inanmaya başlar. Hatta ahiret inancı kuvvetlenir.

Kahramanmaraş Afşin Eshab-ı Kehf Mağarası