Site Loader

Bir plaj düşünün ki insanların doğasını ve muhteşem yapısını bozamadığı. Evet, hala böyle plajlar var. Antalya Olympos ’ta yer alan Çıralı plajı, bu plajın bu kadar doğal kalabilmesini sağlayan en önemli etken ise Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanlarından biri olması. Deniz kaplumbağalarının üreme alanlarında biri olmasından dolayı burası 1. derece sit alanı olarak ilan edilmiştir. İnşaatın yasak olmasından dolayı çevre bozulmamış, böylece doğallığını korumuştur. Yaklaşık olarak 105 milyon yıldır yeryüzünde bulunan bu canlılara belli dönemdir ev sahipliği yapmaktadır.

Antalya Kemer’e bağlı çıralı beldesi, “Güneşi, denizi ve doğa güzelliklerinin” yanı sıra tarihi zenginlikleriyle insanların ilgisini çekmektedir. Çıralı 3,2 km’lik Olympos sahili ile Yanartaş (Chimera) dağı arasında yer alıyor. Çıralı Plajı, ismini ise Olympos yanar taşından almıştır. Burada bulunan doğal gaz ateşi ise sürekli yanmaktadır. Bu özelliği ile ziyaretçileri için oldukça farklı bir deneyim olmaktadır. Ayrıca doğal zenginliği ile meşhurdur.

Yanartaş (Chimera) Efsanesi:

Sonsuz Ateş’ olarak da anılan Yanartaş, eski Yunan mitolojisine göre tanrısal güzellikte bulunan Bellerophontes adlı delikanlı sahip olmayı çok istediği uçan at Pegasos‘a sahip oldu ve ateşi soluyan Kimera’ yı burada öldürdü. Henüz hala yanmakta olan ateşin öldürülen canavarın ateşi olduğu söyleniyor. Bugün hala burada yaz kış yanan ateş, aslında yer altı kaynaklarından dışarı sızan metan gazıdır.

Çıralı ‘da Neler Yapılır?

Çıralı ’da yapılacak tekne turları unutulmayacak anılardan biri olarak hatıralarınızda yer edebilir. Masmavi denizin uzandığı koylara turlar düzenleniyor. Turun tadını deniz ve güneş ile çıkarabileceğiniz gibi dilerseniz tur sırasında tekneden balıkta tutabilirsiniz. Eğer Çıralı ’ya gidiyorsanız, Olympos antik kentini gezebilir, Ulupınar’da güzel bir alabalık yiyebilirsiniz. Sakin, gürültüden oldukça uzak ve diğer yanınızda mavi deniz, bir diğer yanda yemyeşil bir dağ sizi mutlu edebilir. Çıralı plajı caretta carettalara da ev sahipliği yaptığından, mayıs sonundan ağustos başına kadar Çıralı Sahiline yumurtlamak için geliyorlar. Sabah çok erken saatlerde sahile giderseniz kaplumbağaların yumurtadan çıkışlarını izleyebilirsiniz. Dünyanın en iyi uzun mesafe yürüyüş rotalarından Likya Yolu, Çıralı ’dan da geçiyor. Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu, 1999’da Kate Clow tarafından işaretlenip haritalanması ile oluşturuldu. Dünyanın en güzel trekking rotalarından bir olarak adı hep listelerde geçiyor.

Çıralı Plajı Kumu ve Denizi

Plaja gitmeniz için kral Zeus’un mezarını, antik tiyatro ve hamamların kalıntılarını geçmeniz gerekecek. Roma devrinde bir yolculuğun ardından ulaşıyorsunuz Çıralı plajına. Buranın denizi hafif taşlık ve kumludur. Birinci dereceden doğal sit alanı olduğundan mavi bayrak sahibidir. Plajda duş, tuvalet imkânı yok bu nedenle yeme içme için faydalandığınız mekânların tuvalet ve duşlarını kullanabilirsiniz.

Çıralı ’da Dikkat Etmeniz Gerekenler

Caretta carettaların üreme alanı olduğu için buraya geldiğinizde yapmamaya özen göstermeniz gereken bazı hususlar mevcut.

  • Çıralı Plajı’nda yetişkin deniz kaplumbağalarını rahatsız etmeyin, yavruları elinize almayın.
  • Kumsalda kamp yapmayın, ateş yakmayın ve fener ya da kamera ışığı, flaş kullanmayın.
  • Denizden itibaren 50 metrelik alan içerisinde şemsiye dikmeyin, kumsalı kazmayın.
  • Kumsala ve denize çöp atmayın. Kumsala motorlu taşıtla girmeyin.
  • Evcil hayvanlarınızı başıboş bırakmayın.
  • Saat 21.00 ile gündoğumu arasında kumsala inmeyin.
  • Yuvaları korumak için konulmuş kafesleri yerlerinden oynatmayın.

Çıralı ‘da Nerede Konaklanır?

Caretta carettaların üreme yeri olduğundan ve 1. Dereceden sit alanı olduğundan inşaat çok yapılmamış ve doğal yapısı bozulmamıştır bu nedenle Çıralı’nın yerel halkı kendi evlerini pansiyon haline getirmiştir. 2 ya da 3 dönüm bahçeler arasında 15 – 20 odalı tesislerde konaklayabilirsiniz. Aynı zamanda Çıralı kamp alanlarına sahiptir. Dilerseniz bungalov evlerde de konaklayabilirsiniz.

Çıralı ’ya Nasıl Gidilir?

Çıralı ‘ya gidebilmek için Antalya otogara gitmeniz yeterlidir. Otogardan Kumluca istikametinde giden minibüslerden Yanartaş kavşağında inmeniz gerekiyor. Oradan kalkan minibüsler sizi bölgeye ulaştıracaktır. Otogardan kalkan Finike ve kaş otobüsleri de sizleri Çıralı kavşağına getirebilir.

Uçak ile geldiyseniz, Antalya hava limanından Antalya’ya veya otogara gitmeniz yeterlidir.

Özel aracınız ya da kiralık aracınız ile gidecekseniz, ilk olarak yapmanız gereken, Antalya Kemer istikametinde hareket etmek. Kemer’den sonra Kumluca istikametine doğru devam etmeniz gerekiyor. 70 km sonra Ulu pınarı geçtikten sonra sol tarafta Çıralı Yanar taş kavşağını görebilirsiniz. Kavşaktan hemen hemen 7 km kadar sonra plaja ulaşabilirsiniz.