Site Loader

Kadırga koyu Çanakkale‘ye bağlı olan ve oldukça sakin bir tatil bölgesi olarak bilinen Assos’un 2 km uzaklığında yer alır. Tatil için Assos’u tercih eden kişilerin en sık tercih ettikleri noktadır. Uzun ve geniş bir plaja sahip olup, plajı taşlıdır. Denizi son derece berrak ve mavi bayraklıdır.

Kadırga Koyu Tarihi

Zamanında Osmanlı donanmasının merkezi Midilli Adası’ymış. Midilli’den sefere çıkan kadırgalardan savaş dönüşü hasarlı olanlar Midilli’nin karşısına denk düşen bu koya çekilip tamir edilirmiş. İşte Kadırga Koyu’nun ismi bu fonksiyonundan geliyor. Şimdilerde bu koy tüm Assos ve çevresini mavi bayraklı, berrak denizi ve tertemiz, geniş ve taşlık sahil şeridiyle popüler denize girme noktası haline geldi.

Kadırga plajı, bölgede denize girmek için en uygun alanlardan biri olsa da Assos bölgesinde yüzülebilen farklı noktalar da bulunuyor. Akşamüstü başlayan imbat rüzgârları sıcaktan bunalmanızı engelliyor. Her tesisin önünde yüzmek ve güneşlenmek için şemsiye ve şezlongları mevcut. Ayrıca kıyı boyunca yemek yenilebilecek birçok restoran bulunuyor. Assos Limanı’nda iskelelerden denize girilebildiği gibi çevresinde yer alan Sokakağzı, Koruoba ve Sivrice plajlarında güneşlenip, serinleyebilmek de size alternatif seçenekler sunabiliyor.

Kadırga Koyunda Neler Yapılabilir?

Bu güzel saklı cennete geldiğinizde yüzmenin yanı sıra Assos Antik Kenti, Assos Limanı, Behramkale Köyü ve Apollon Smintheus gibi hem tarihi hem turistik alanları gezme imkânı bulabilirsiniz. Assos, özellikle tüplü dalışa yeni başlayacaklar için uygun dalış noktalarından biri. Burada bire bir eğitim alabileceğiniz (CMAS 1*, 2*, 3* dalıcı eğitimleri) bir dalış okulu var. SEA – Sualtı Eğitim Akademisi Behramkale’ye 20 kilometre yarım saat mesafedeki Sokakağzı koyunda günübirlik dalışlar gerçekleştiriyorlar. Büyük ve küçük resif olmak üzere 2 ana dalış noktası var. Hiçbir dalış eğitiminiz olmasa bile kısa bir oryantasyon sonrası eğitmenler eşliğinde dalış yapabiliyorsunuz.

kadırga-koyu-tuplu-dalis

Kadırga Koyu’nda Nerede Kalınır?

Assos’un bu tarihi ve şirin koyunu günübirlik ziyaret etmek olmaz. Tüm tarihini ve güzelliklerini rahat rahat inceleyip yaşayabilmeniz için en az bir haftanızı ayırmanız gerek 🙂 E madem bir hafta tatil yapacaksınız, siz tatil severlere kalacak yer gerekli. Assos; muhteşem kamp alanlarıyla meşhur olmasını yanı sıra “ben kamp hayatına alışık değilim yapamam” diyenlere de hitap eden butik otel ve pansiyonlar da mevcuttur.

Kadırga Koyuna Nasıl Gidilir?

Assos’a arabayla gitmek isteyenler için İstanbul-Assos arası 462 kilometre ve yaklaşık 6 saat gibi uzun bir zaman alıyor.

Alternatif ulaşım araçları kullanarak gitmek isteyenler için feribot bir seçenek olabilir kullanabileceğiniz 3 tane feribot ve 1 tane de hızlı feribot seçeneği mevcut.

Gelibolu-Lapseki arası feribot 20 dakika, Eceabat-Çanakkale arası feribot 15 dakika, Kilitbahir-Çanakkale arasındaki feribot da 7 dakika sürüyor.

Assos’a Otobüsle Nasıl Gidilir? Assos’a direk otobüs çoğu yerden bulunmuyor bu yüzden yakınındaki şehir ve ilçelere gitmeniz gerekir. Gidebileceğiniz şehir ve ilçeler Çanakkale, Ayvalık, Küçükkuyu, Edremit veya Ayvacık olabilir. Buralardan da mutlaka minibüs veya taksi kullanabilirsiniz.

Assos’a Uçakla Nasıl Gidilir? isteyenler için iki havalimanı var. Biri Çanakkale Havalimanı diğeri de Balıkesir Havalimanı. Buralardan Assos’a gelebilmek için birkaç seçeneğiniz var: otobüs, minibüs, taksi, shuttle veya özel araç kiralayarak gidebilirsiniz. Çanakkale Havalimanı’ndan Assos 85 kilometre, Balıkesir Havalimanı’ndan Assos ise arasında 71 kilometre mesafe bulunmaktadır.