Site Loader

Muğla’nın Datça ilçesinde yer alan ve Muğla’ da gidilebilecek plajlar arasında bu tatlı tatil köyünde sahili bir kısmı kum, bazı kısımlar çakıllıdır. Ovabükü, Hayıtbükü’ne göre daha geniş bir koy. Bu nedenle denizi çok daha berraktır. Denizi hafif taşlı olup rahatsız edecek türde değildir ve en temiz deniz suyuna sahip olup Türkiye’deki en temiz plaj düzeyindedir. Deniz bu koyda sahili okşar gibi dalgacıklar ile daha değişkendir. Daha hareketli ve oldukça mavi bir suyu vardır. Çok sakin, az kalabalık, plajın arka kısmında civardaki köylerden ve bahçelerden toplanarak pişirilmiş lezzetli yiyecekler pişer. Muğla’da gidilecek yerler arasında ilk sıradadır.

Antik dönemlerden bu yana Datça’nın verimli ovalarından, narenciye ve zeytin ağaçlarıyla kaplı. Ovabükü’nün, arka tarafları zeytin, badem, sebze bahçeleri ile bereketli toprakları olan arazilerden oluşuyor. Bir zamanlar narenciye bahçeleri burada önemli bir yer kaplıyordu, şimdilerde onların yerini badem ağaçları aldı. Turistik tesisler sahilde ve 300 m içerilere kadar yer alıyorlar.

Her mevsimi ayrı güzel ve ayrı özel olan Ovabükü kışın değişik aktiviteler için çok uygun, doğa yürüyüşleri, fotoğraftaki gibi sportif faaliyetler vs. Datça’da Akdeniz iklimi görülür, yazları sıcak, kışları yağışlıdır, bu kısımlar kuzey rüzgârlarından etkilenmezler, sıcaklık merkeze göre 3-5 derece daha fazladır. Datça merkezinde soğuk havaların hüküm sürdüğü zamanlarda buralara gelindiğinde ılıman, güneşli bir hava ile karşılaşırsınız. Yazın da denizden gelen serin bir hava vardır. Datça’nın bu bölgeleri gelecekte sağlık turizmi için düşünülmektedir.

Sahilde turistik tesislere ait şezlong ve şemsiyeler bulunuyor. Ovabükü’ndeki işletmelerin pek çoğu aile işletmesi,ve tatil için gelenlerin birçoğu aynı tesise tekrar geliyor. Burayı tercih eden turistlerin birçoğu buranın doğal güzelliğine, sakinliğine, bahçeler içindeki aile işletmelerinin samimi ortamına kapılarak buraya geliyorlar.

Ovabükü plajının çevresi dağlarla çevrili olup denizin muhteşem maviliğinin yanı sıra hoş bir dağ manzarası var. Sabah yürüyüşleri veya uzun yürüyüşler için birçok değişik parkur bulunmakta. Tatilinde kıyıdan balık tutmak isteyenler için de güzel bir yer. 1 km ileride Hayıtbükü koyu, biraz daha ileride Kızılbük koyu bulunuyor, buralara yürüyebilir ve her dönem sakin duran bu koylarda da yüzebilirsiniz.

Plaja kolaylıkla ulaşabilmek için hava yolu ile Dalaman üzerinden gelebileceğiniz gibi alternatif kara yolunu da deneyebilirsiniz. Muğla tatil koylarına nasıl gidilir? veya Sorusunu siz okurlarımız için yanıtladık. Muğla, Datça arası yaklaşık olarak, 125 km ve aracınız ile yaklaşık olarak 2 saat sürer. Marmaris Datça arası, yaklaşık 75 km, aracınız ile yaklaşık 1 saat 10 dk. kadar sürer. Denizli Datça arası yaklaşık 250 km, aracınız ile 4 saat 15 dakika kadar sürer. İstanbul Datça arası ise 880 km. Aracınız ile yaklaşık 12 saat 30 dakika sürer. Datça’dan karayolu ile ulaşmanız mümkündür. İlk olarak Mesudiye köyünden geçilir. Muğla’ da Ovabükü otelleri ve pansiyonları tercih edilebilir ve bölgedeki otelleri inceleyebilirsiniz.