Site Loader

Havaların da soğuması ile birlikte plaj paylaşımlarımız yerini, kış turizminin vazgeçilmez noktalarından biri olan kayak merkezlerine bırakıyor. Diğer mevsimler her ne kadar rengârenk olsa da kış mevsimi denince akla evde battaniyeye sarılmak ve dışarıda her tarafı kaplayan bembeyaz örtü gelir.

Wir travel ekibi olarak yazın sizleri keşfedilmemiş saklı cennetlerle buluşturduğumuz gibi kışın da alışkanlıklarınızın dışında daha önce deneyimlemediğiniz kaliteli bir tatilin kapılarını aralıyoruz. Kış mevsiminde yaz mevsiminde olduğu gibi çok fazla seçenek yok bildiğiniz gibi, ekibimizle beraber oturup kafa kafaya verip kış tatilcilerimize nereyi önersek diye bir liste oluşturduk her yönüyle en avantajlı yer olarak Erzurum Palandöken’e karar verdik.

Erzurum’dan bahsedecek olursak; Erzurum, Palandöken Dağları’nın eteklerinde kurulmuş bir şehirdir. 2 bin metreyi bulan platoların ve yine 3 bin metrenin üzerinde yüksekliğe sahip dağların sarmaladığı Erzurum, Türkiye’nin en yüksek kenti. Bu özelliği şehri, yılın 6 ayı kayak için cazibe merkezi haline getirmiş.

70 kilometre uzunluğunda ve 25 kilometre genişliğinde ki Palandöken Dağları, ilk kez 1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edilmiştir. İçerisinde; Erzurum (Hınıs) Boğazı, Konaklı ve Gez Yaylası‘ndan oluşan 3 adet kayak merkezi bulunmaktadır. Palandöken Kayak Merkezi’nde slalom ve büyük slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist bulunmaktadır.

Erzurum’un güneyinde yer alan Palandöken, 6 ay boyunca kayak yapmaya elverişli yapısı, kar kalitesi ve uzun pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biridir. 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları‘na ev sahipliği yapan Erzurum, Türkiye ve dünya kış turizminin cazibe merkezlerinden biridir. Kış olimpiyatlarının dahi düzenlenmesine imkân tanıyan Palandöken’de pistler dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer almaktadır. Palandöken, New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18’nci sırada gösterilmiştir.

Tüm bu muhteşem özelliklerinin yanı sıra Palandöken’de başka neler varmış bunlara bir göz atalım. Palandöken Kayak Merkezi, 2 bin ile 3 bin 176 metre arasında bulunan 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol hizmeti sunuyor. Gondol lift ile En yüksek noktalardan biri olan Ejder Tepesi’ne ulaşabiliyorsunuz. 12 bin kişiye hizmet verme kapasite sahip bölgede, toplamda 7 kolay, 8 orta, 2 zor kategoriden profesyonellere hizmet veren pistlerin yanında, 4 de doğal pist bulunuyor.

Palandöken’de başka neler yapılabilir?

Coğrafyanın elverişli olması sayesinde dağcılık, yamaç paraşütü, snowtube, paintball gibi alternatifler de sunuyor. Palandöken’de sezon uzun, Kasım ayında başlayan sezon Nisan sonuna kadar devam ediyor. Gözde kar tipi olan toz şeklindeki karıyla tüm sezon boyunca gönülleri fethediyor.

Palandöken’de Konaklama

Bu bölgede 2 adet 5 yıldızlı ve 3 adet de 4 yıldızlı otel kayak severlere konaklama ve kayak ekipmanlarını sağlama hizmeti veriyor

Palandöken’e Nasıl Gidilir?

Erzurum Havalimanı – Palandöken: Havaalanı Palandöken’e 18m (30 dakika) mesafede.
Erzurum Merkez – Palandöken: Şehir merkezine 10-15 dakika mesafede (taksi tercih edebilirsiniz).
– Tren ile Palandöken: Ankara’dan kalkan Doğu Ekspresi her gün burada da duruyor. Tren istasyonundan kayak merkezi araç ile 10-15 dakika.