Site Loader

Denizli ilimizde Pamukkale ilçemizde yer alan bu doğa harikası Travertenler  400 bin yıl önce bir dizi depremle Büyük Menderes havzasında termal sular ile oluşmuştur. Şifalı suları sindirim, solunum, dolaşım ve deri hastalıklarına iyi geliyor. Antik çağdan bu yana şifalı suları ile tanınan ve o zaman da günümüzdeki gibi şifa bulmak isteyen ziyaretçilerini ağırlıyor.

Pamukkale Traventerlerinin Oluşumu:

Termal su kaynaklarından çıkan su traverten başına gelerek traverten katmanlarına dökülerek 240-300 metre kadar yol kat ediyor. Bileşiminde kalsiyum karbonat dışında sülfat, sodyum, demir, potasyum, magnezyum, serbest karbondioksit bulunan, kalsiyum karbonatla doymuş termal su güneşin altında buharlaştığında ortaya ilk önce jel halinde beyaz travertenlerin pamuksu ilk görüntüsü çıkıyor ve zamanla katılaşarak yüzeyi kristalleşmiş kayalara dönüşüyor.Pamuk gibi beyaz ve ilk halinin yumuşaklığı nedeniyle

Pamukkale adını alan bölgede sıcaklığı 33-35 °C sıcaklık aralıklarında 17 adet sıcak su alanı bulunuyor.

Pamukkalede Gidilmesi Gereken Yerler

Hierapolis Antik Kenti

  • Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine 1988’de girdi. “Kutsal kent” anlamına gelir. Hierapolis, hamamları, havuzları, gösterişli kent kapıları, amfi tiyatrosu, gymnasiumu, tapınağı ve travertenleri ile ünlü görülmeye değer bir şehirdir.

Pamukkale Kleopatra Havuzu:

  • Romalı komutan Marcus Antonius’un Mısır Kraliçesi Kleopatra için yaptırdığı iddia edilen Kleopatra Havuzu, 7. yüzyılda yaşanan depremle harabe haline gelmiş. Deprem sonrası oluşan ve içinde tarihi sütun başlıkları ve mermer parçalarıyla inanılmaz etkileyici bir görünüme sahip. Pamukkale Travertenler ve Hierapolis Antik Kentine giriş için ödenen giriş ücreti ile antik havuz bölgesine girebiliyor, ancak havuza girebilmek için ayrıca ödenme yapılması gerekiyor.
  • Pamaukkale kara iklimi nedeniyle geceyle gündüz arasındaki sıcaklık farkı yüksek. Doğası, şaraplık üzüm yetiştirmek için ideal. Denizli’nin Güney İlçesi’nde üretilen Pamukkale Şarapları bağları gezilip görülecek yerlerden birisi. Bir aile şaraphanesi olarak kurulan Pamukkale Şarapları ilk yerli Şiraz’ı üreten bir marka. Mahzen, şaraphaneyi gezmek isteyen ziyaretçilere de açık. Özel bir ışıklandırma sistemiyle dekore edilmiştir. Mahzende tadım bölümü bulunuyor.
  • Denizli ilimizde gezebileceğiniz yerler arasında aynı zamanda Güney ilçesindeki Güney Şelalesi, Honaz’ın Kaklık Beldesinde bulunan ve “yeraltındaki Pamukkale” olarak anılan Kaklık Mağarası, Acıpayam ilçesindeki Keloğlan Mağarası, Çardak ilçesi yakınlarındaki Acıgöl Kuş Gözlem Yeri, Beyağaç ilçesindeki Anıt Orman ve Kartal Gölü, Denizli’de gezilecek yerler arasında.

Pamukkale Travertenlerine Giriş Ücreti

Travertenler, Hierapolis Antik Kenti ve Kleopatra Antik Havuz aynı kompleksin içinde. Bu komplekse giriş 80 TL, Müzekart’a ise ücretsiz. Bu ücret tüm Pamukkale’yi ve Hierapolis Antik Kenti’ni gezmeyi ve Antik Havuzu seyretmeyi kapsıyor.

Eğer Antik Havuz ’da yüzmek isterseniz ki kesinlikle kaçırmamalısınız, havuzda yüzmek için ayrı bir ödeme yapmanız gerekiyor ve müze kart geçmiyor. Yüzmek için bilet almak zorundasınız, yoksa sadece görmek ve fotoğraflamak için havuz kenarındaki tesise giriş ücreti yok.

Müzekart sahipleri Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale Travertenlerine yılda 2 kez, Müzekart+ sahiplerinin ise sınırsız giriş hakkı var.

Pamukkale Travertenleri Ziyaret Gün ve Saatleri

Ören yeri Haftanın her günü açık fakat müze kısmı pazartesi günleri kapalı. Normalde Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale Travertenlerinde kış dönemi 1 Ekim – 1 Nisan tarihlerinde başlıyor günlük olarak 6.30’da açılıp 18.00’de kapanır. Yaz dönemi 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında başlıyor günlük ziyaret saatleri ise 10.00’da açılıp 18.00’de kapanır.